243 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
244 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар244 п.н.е.
CCXLIII п.н.е.
Ab urbe condita510
Староегипетска ераXXXIII династија, 80
- ФараонПтоломеј III Евергет, 3
Старогрчка ера134. олимпијада (победник
Асирски календар4507
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−836
Берберски календар707
Будистички календар301
Бурмански календар−881
Византиски календар5265–5266
Кинески календар丙辰(огн. змеј)
2453 или 2393
    — до —
丁巳年 (огн. змија)
2454 или 2394
Коптски календар−527 – −526
Етиопски календар−251 – −250
Еврејски календар3517–3518
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−187 – −186
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2857–2858
Холоценски календар9757
Ирански календар865 п.п. – 864 п.п.
Исламски календар892 п.х. – 891 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2090
Мингуо-календар2155 пред Р. Кина
民前2155年
Нанакшахи−1711
Селевкидски календар68/69 г.г.
Тајландски сончев календар299–300
Тибетски календар阳火龙年
(машки оган-змеј)
−117 или −498 или −1270
    — до —
阴火蛇年
(женски оган-змија)
−116 или −497 или −1269

243 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 243. година пред новата ера, 243. од првиот милениум п.н.е., 43. од 3 век п.н.е. и четвртта од 240-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5265 и 5266 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4507 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3517 и 3518 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 510.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 243 година се протега во 2393 и 2394, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2453 и 2454 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 300. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 891 и 890 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...