228 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
229 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар229 п.н.е.
CCXXVIII п.н.е.
Ab urbe condita525
Староегипетска ераXXXIII династија, 95
- ФараонПтоломеј III Евергет, 18
Старогрчка ера137.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4522
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−821
Берберски календар722
Будистички календар316
Бурмански календар−866
Византиски календар5280–5281
Кинески календар辛未(мет. коза)
2468 или 2408
    — до —
壬申年 (вод. мајмун)
2469 или 2409
Коптски календар−512 – −511
Етиопски календар−236 – −235
Еврејски календар3532–3533
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−172 – −171
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2872–2873
Холоценски календар9772
Ирански календар850 п.п. – 849 п.п.
Исламски календар876 п.х. – 875 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2105
Мингуо-календар2140 пред Р. Кина
民前2140年
Нанакшахи−1696
Селевкидски календар83/84 г.г.
Тајландски сончев календар314–315
Тибетски календар阴金羊年
(женско железо-коза)
−102 или −483 или −1255
    — до —
阳水猴年
(машка вода-мајмун)
−101 или −482 или −1254

228 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 228. година пред новата ера, 228. од првиот милениум п.н.е., 28. од 3 век п.н.е. и деветта од 220-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5280 и 5281 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4522 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3532 и 3533 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 525.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 228 година се протега во 2408 и 2409, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2468 и 2469 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 315. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 875 и 874 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...