Прејди на содржината

283 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
284 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар284 п.н.е.
CCLXXXIII п.н.е.
Ab urbe condita470
Староегипетска ераXXXIII династија, 40
- ФараонПтоломеј I Сотер, 40
Старогрчка ера124. олимпијада (победник
Асирски календар4467
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−876
Берберски календар667
Будистички календар261
Бурмански календар−921
Византиски календар5225–5226
Кинески календар丙子(огн. стаорец)
2413 или 2353
    — до —
丁丑年 (огн. вол)
2414 или 2354
Коптски календар−567 – −566
Етиопски календар−291 – −290
Еврејски календар3477–3478
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−227 – −226
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2817–2818
Холоценски календар9717
Ирански календар905 п.п. – 904 п.п.
Исламски календар933 п.х. – 932 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2050
Мингуо-календар2195 пред Р. Кина
民前2195年
Нанакшахи−1751
Селевкидски календар28/29 г.г.
Тајландски сончев календар259–260
Тибетски календар阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
−157 или −538 или −1310
    — до —
阴火牛年
(женски оган-вол)
−156 или −537 или −1309

283 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 283. година пред новата ера, 283. од првиот милениум п.н.е., 83. од 3 век п.н.е. и четвртта од 280-тите п.н.е.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5225 и 5226 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4467 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3477 и 3478 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 470.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 283 година се протега во 2353 и 2354, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2413 и 2414 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 260. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 932 и 931 исламска година пред хиџра.

Починале

[уреди | уреди извор]