295 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
296 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар296 п.н.е.
CCXCV п.н.е.
Ab urbe condita458
Староегипетска ераXXXIII династија, 28
- ФараонПтоломеј I Сотер, 28
Старогрчка ера1211. олимпијада (победник
Асирски календар4455
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−888
Берберски календар655
Будистички календар249
Бурмански календар−933
Византиски календар5213–5214
Кинески календар甲子(дрв. стаорец)
2401 или 2341
    — до —
乙丑年 (дрв. вол)
2402 или 2342
Коптски календар−579 – −578
Етиопски календар−303 – −302
Еврејски календар3465–3466
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−239 – −238
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2805–2806
Холоценски календар9705
Ирански календар917 п.п. – 916 п.п.
Исламски календар945 п.х. – 944 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2038
Мингуо-календар2207 пред Р. Кина
民前2207年
Нанакшахи−1763
Селевкидски календар16/17 г.г.
Тајландски сончев календар247–248
Тибетски календар阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
−169 или −550 или −1322
    — до —
阴木牛年
(женско дрво-вол)
−168 или −549 или −1321

295 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 295. година пред новата ера, 295. од првиот милениум п.н.е., 95. од 3 век п.н.е. и шеста од 290-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5213 и 5214 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4455 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3465 и 3466 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 458.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 295 година се протега во 2341 и 2342, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2401 и 2402 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 248. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 944 и 943 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...