288 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
289 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар289 п.н.е.
CCLXXXVIII п.н.е.
Ab urbe condita465
Староегипетска ераXXXIII династија, 35
- ФараонПтоломеј I Сотер, 35
Старогрчка ера122.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4462
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−881
Берберски календар662
Будистички календар256
Бурмански календар−926
Византиски календар5220–5221
Кинески календар辛未(мет. коза)
2408 или 2348
    — до —
壬申年 (вод. мајмун)
2409 или 2349
Коптски календар−572 – −571
Етиопски календар−296 – −295
Еврејски календар3472–3473
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−232 – −231
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2812–2813
Холоценски календар9712
Ирански календар910 п.п. – 909 п.п.
Исламски календар938 п.х. – 937 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2045
Мингуо-календар2200 пред Р. Кина
民前2200年
Нанакшахи−1756
Селевкидски календар23/24 г.г.
Тајландски сончев календар254–255
Тибетски календар阴金羊年
(женско железо-коза)
−162 или −543 или −1315
    — до —
阳水猴年
(машка вода-мајмун)
−161 или −542 или −1314

288 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 288. година пред новата ера, 288. од првиот милениум п.н.е., 88. од 3 век п.н.е. и деветта од 280-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5220 и 5221 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4462 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3472 и 3473 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 465.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 288 година се протега во 2348 и 2349, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2408 и 2409 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 255. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 937 и 936 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...