Прејди на содржината

278 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
279 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар279 п.н.е.
CCLXXVIII п.н.е.
Ab urbe condita475
Староегипетска ераXXXIII династија, 45
- ФараонПтоломеј II Филаделф, 5
Старогрчка ера125.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4472
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−871
Берберски календар672
Будистички календар266
Бурмански календар−916
Византиски календар5230–5231
Кинески календар辛巳(мет. змија)
2418 или 2358
    — до —
壬午年 (вод. коњ)
2419 или 2359
Коптски календар−562 – −561
Етиопски календар−286 – −285
Еврејски календар3482–3483
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−222 – −221
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2822–2823
Холоценски календар9722
Ирански календар900 п.п. – 899 п.п.
Исламски календар928 п.х. – 927 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2055
Мингуо-календар2190 пред Р. Кина
民前2190年
Нанакшахи−1746
Селевкидски календар33/34 г.г.
Тајландски сончев календар264–265
Тибетски календар阴金蛇年
(женско железо-змија)
−152 или −533 или −1305
    — до —
阳水马年
(машка вода-коњ)
−151 или −532 или −1304

278 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 278. година пред новата ера, 278. од првиот милениум п.н.е., 78. од 3 век п.н.е. и деветта од 270-тите п.н.е.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5230 и 5231 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4472 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3482 и 3483 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 475.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 278 година се протега во 2358 и 2359, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2418 и 2419 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 265. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 927 и 926 исламска година пред хиџра.

Починале

[уреди | уреди извор]