286 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
287 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар287 п.н.е.
CCLXXXVI п.н.е.
Ab urbe condita467
Староегипетска ераXXXIII династија, 37
- ФараонПтоломеј I Сотер, 37
Старогрчка ера123.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4464
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−879
Берберски календар664
Будистички календар258
Бурмански календар−924
Византиски календар5222–5223
Кинески календар癸酉(вод. петел)
2410 или 2350
    — до —
甲戌年 (дрв. куче)
2411 или 2351
Коптски календар−570 – −569
Етиопски календар−294 – −293
Еврејски календар3474–3475
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−230 – −229
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2814–2815
Холоценски календар9714
Ирански календар908 п.п. – 907 п.п.
Исламски календар936 п.х. – 935 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2047
Мингуо-календар2198 пред Р. Кина
民前2198年
Нанакшахи−1754
Селевкидски календар25/26 г.г.
Тајландски сончев календар256–257
Тибетски календар阴水鸡年
(женска вода-петел)
−160 или −541 или −1313
    — до —
阳木狗年
(машко дрво-куче)
−159 или −540 или −1312

286 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 286. година пред новата ера, 286. од првиот милениум п.н.е., 86. од 3 век п.н.е. и седма од 280-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5222 и 5223 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4464 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3474 и 3475 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 467.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 286 година се протега во 2350 и 2351, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2410 и 2411 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 257. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 935 и 934 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...