258 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
259 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар259 п.н.е.
CCLVIII п.н.е.
Ab urbe condita495
Староегипетска ераXXXIII династија, 65
- ФараонПтоломеј II Филаделф, 25
Старогрчка ера130.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4492
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−851
Берберски календар692
Будистички календар286
Бурмански календар−896
Византиски календар5250–5251
Кинески календар辛丑(мет. вол)
2438 или 2378
    — до —
壬寅年 (вод. тигар)
2439 или 2379
Коптски календар−542 – −541
Етиопски календар−266 – −265
Еврејски календар3502–3503
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−202 – −201
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2842–2843
Холоценски календар9742
Ирански календар880 п.п. – 879 п.п.
Исламски календар907 п.х. – 906 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2075
Мингуо-календар2170 пред Р. Кина
民前2170年
Нанакшахи−1726
Селевкидски календар53/54 г.г.
Тајландски сончев календар284–285
Тибетски календар阴金牛年
(женско железо-вол)
−132 или −513 или −1285
    — до —
阳水虎年
(машка вода-тигар)
−131 или −512 или −1284

258 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 258. година пред новата ера, 258. од првиот милениум п.н.е., 58. од 3 век п.н.е. и деветта од 250-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5250 и 5251 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4492 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3502 и 3503 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 495.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 258 година се протега во 2378 и 2379, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2438 и 2439 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 285. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 906 и 905 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...