Прејди на содржината

250 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
251 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар251 п.н.е.
CCL п.н.е.
Ab urbe condita503
Староегипетска ераXXXIII династија, 73
- ФараонПтоломеј II Филаделф, 33
Старогрчка ера132.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4500
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−843
Берберски календар700
Будистички календар294
Бурмански календар−888
Византиски календар5258–5259
Кинески календар己酉(зем. петел)
2446 или 2386
    — до —
庚戌年 (мет. куче)
2447 или 2387
Коптски календар−534 – −533
Етиопски календар−258 – −257
Еврејски календар3510–3511
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−194 – −193
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2850–2851
Холоценски календар9750
Ирански календар872 п.п. – 871 п.п.
Исламски календар899 п.х. – 898 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2083
Мингуо-календар2162 пред Р. Кина
民前2162年
Нанакшахи−1718
Селевкидски календар61/62 г.г.
Тајландски сончев календар292–293
Тибетски календар阴土鸡年
(женска земја-петел)
−124 или −505 или −1277
    — до —
阳金狗年
(машко железо-куче)
−123 или −504 или −1276

250 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 250. година пред новата ера, 250. од првиот милениум п.н.е., 50. од 3 век п.н.е. и прва од 250-тите п.н.е.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5258 и 5259 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4500 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3510 и 3511 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 503.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 250 година се протега во 2386 и 2387, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2446 и 2447 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 293. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 898 и 897 исламска година пред хиџра.

  • ...

Личности

[уреди | уреди извор]
  • ...

Откритија

[уреди | уреди извор]
  • ...