204 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
205 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар205 п.н.е.
CCIV п.н.е.
Ab urbe condita549
Староегипетска ераXXXIII династија, 119
- ФараонПтоломеј IV Филопатор, 17
Старогрчка ера143.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4546
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−797
Берберски календар746
Будистички календар340
Бурмански календар−842
Византиски календар5304–5305
Кинески календар乙未(дрв. коза)
2492 или 2432
    — до —
丙申年 (огн. мајмун)
2493 или 2433
Коптски календар−488 – −487
Етиопски календар−212 – −211
Еврејски календар3556–3557
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−148 – −147
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2896–2897
Холоценски календар9796
Ирански календар826 п.п. – 825 п.п.
Исламски календар851 п.х. – 850 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2129
Мингуо-календар2116 пред Р. Кина
民前2116年
Нанакшахи−1672
Селевкидски календар107/108 г.г.
Тајландски сончев календар338–339
Тибетски календар阴木羊年
(женско дрво-коза)
−78 или −459 или −1231
    — до —
阳火猴年
(машки оган-мајмун)
−77 или −458 или −1230

204 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 204. година пред новата ера, 204. од првиот милениум п.н.е., 4. од 3 век п.н.е. и петта од 200-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5304 и 5305 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4546 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3556 и 3557 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 549.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 204 година се протега во 2432 и 2433, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2492 и 2493 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 339. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 850 и 849 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...