Прејди на содржината

280 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
281 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар281 п.н.е.
CCLXXX п.н.е.
Ab urbe condita473
Староегипетска ераXXXIII династија, 43
- ФараонПтоломеј II Филаделф, 3
Старогрчка ера124.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4470
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−873
Берберски календар670
Будистички календар264
Бурмански календар−918
Византиски календар5228–5229
Кинески календар己卯(зем. зајак)
2416 или 2356
    — до —
庚辰年 (мет. змеј)
2417 или 2357
Коптски календар−564 – −563
Етиопски календар−288 – −287
Еврејски календар3480–3481
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−224 – −223
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2820–2821
Холоценски календар9720
Ирански календар902 п.п. – 901 п.п.
Исламски календар930 п.х. – 929 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2053
Мингуо-календар2192 пред Р. Кина
民前2192年
Нанакшахи−1748
Селевкидски календар31/32 г.г.
Тајландски сончев календар262–263
Тибетски календар阴土兔年
(женска земја-зајак)
−154 или −535 или −1307
    — до —
阳金龙年
(машко железо-змеј)
−153 или −534 или −1306

280 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 280. година пред новата ера, 280. од првиот милениум п.н.е., 80. од 3 век п.н.е. и прва од 280-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5228 и 5229 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4470 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3480 и 3481 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 473.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 280 година се протега во 2356 и 2357, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2416 и 2417 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 263. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 929 и 928 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...