Прејди на содржината

270 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
271 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар271 п.н.е.
CCLXX п.н.е.
Ab urbe condita483
Староегипетска ераXXXIII династија, 53
- ФараонПтоломеј II Филаделф, 13
Старогрчка ера127.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4480
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−863
Берберски календар680
Будистички календар274
Бурмански календар−908
Византиски календар5238–5239
Кинески календар己丑(зем. вол)
2426 или 2366
    — до —
庚寅年 (мет. тигар)
2427 или 2367
Коптски календар−554 – −553
Етиопски календар−278 – −277
Еврејски календар3490–3491
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−214 – −213
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2830–2831
Холоценски календар9730
Ирански календар892 п.п. – 891 п.п.
Исламски календар919 п.х. – 918 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2063
Мингуо-календар2182 пред Р. Кина
民前2182年
Нанакшахи−1738
Селевкидски календар41/42 г.г.
Тајландски сончев календар272–273
Тибетски календар阴土牛年
(женска земја-вол)
−144 или −525 или −1297
    — до —
阳金虎年
(машко железо-тигар)
−143 или −524 или −1296

270 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 270. година пред новата ера, 270. од првиот милениум п.н.е., 70. од 3 век п.н.е. и прва од 270-тите п.н.е.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5238 и 5239 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4480 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3490 и 3491 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 483.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 270 година се протега во 2366 и 2367, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2426 и 2427 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 273. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 918 и 917 исламска година пред хиџра.

  • ...

Личности

[уреди | уреди извор]
  • ...

Откритија

[уреди | уреди извор]
  • ...