Прејди на содржината

1874 во уметноста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Години во уметноста
Поврзани теми од периодот

Во 1874 година во уметноста се случиле некои значајни настани.  

Настани[уреди | уреди извор]

Пере Борел дел Казо - Бегајќи од критика

Дела[уреди | уреди извор]

Пјер Огист РеноарТеатарската кутија
Валтер Грејвс - Стар мост во Батерси
Едгар Дега - Час по танцување
Лук Филдес - Апликанти за прием во оддел
Томас Икинс - Портрет на професор Бенџамин Х. Ранд

Родени[уреди | уреди извор]

Починати[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Monet's Impression, Sunrise: the biography of a painting. Paris: Éditions Hazan; Musée Marmottan Monet. 2014. ISBN 978-0-300-21088-0.
  2. „The railway bridge at Argenteuil“.
  3. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2012-11-13. Посетено на 2018-09-29.