1872 во уметноста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во уметноста (Табела)
1862186318641865186618671868 •   
186918701871 1872 187318741875
   1876187718781879188018811882
Поврзан временски период или предмет
1869187018711872187318741875
1840-тите1850-тите1860-тите1870-тите1880-тите1890-тите1900-тите
18 век19 век 20 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1872 година во уметноста содржи некои значајни настани.

Настани[уреди]