1949 во уметноста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во уметноста (Табела)
1939194019411942194319441945 •   
194619471948 1949 195019511952
   1953195419551956195719581959
Поврзан временски период или предмет
1946194719481949195019511952
1910-ти1920-ти1930-ти1940-ти1950-ти1960-ти1970-ти
19 век20 век 21 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1949 година во уметноста содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]