Црква „Св. Петка“ - Селце (Прилепско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Прилепечко-витолишка
Местоположба
Место Селце
Општина Прилеп
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Архитектонски опис

Св. Петка — параклис кој се наоѓа во Селечкиот манастир над с. Селце.