Црква „Св. Димитриј Солунски“ - Селце (Прилеп)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Димитриј Солунски
македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Прилепечко-витолишка
Местоположба

Карта

Место Селце
Општина Прилеп
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Св. Димитриј
Архитектонски опис

Св. Димитриј — главна манастирска црква на Селечкиот манастир над с. Селце. Црквата претставува еднокорабна градба, со полукружна апсида на источната страна. Најстара икона во самата црква е онаа во олтарот на Мајката Божја од 1908 година, а во поново време се поставуваат понови икони.

Наводи[уреди | уреди извор]