Црква „Св. Илија“ - Селце (Прилеп)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Прилепечко-витолишка
Местоположба
Населено место Прилепец
Општина Прилеп
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Св. Илија
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Св. Илија е параклис кој се наоѓа во Селечкиот манастир над селото Селце.