Црква „Воскресение Христово“ - Беровци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Воскресение Христово
Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Прилепечко-витолишка
Местоположба
Населено место Прилепец
Општина Прилеп
Држава Македонија
Општи податоци
Изградба 1994
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Црквата „Воскресение Христово“ во Беровци е еднокорабна базилика, со полукружна апсида на источната страна. Изградена е во периодот од 1994-2001 година, кога е и осветена.[1]

  1. http://www.oldprilep.com/prilepska-crkovna-opstina/voskresenie-hristovo-berovc.html