Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ - Штавица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Рождество на Пресвета Богородица
Church Nativity of the Theotokos in Štavica.jpg

Црквата Рождество на Пресвета Богородица во Штавица

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Прилепечка
Местоположба
Населено место Штавица
Општина Прилеп
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Богородица
Изградба 1881 година
Архитектонски опис

Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ - Штавицацрква на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, Преспанско-пелагониска епархија, Прилепско архијерејско намесништво, Прилепечка парохија во село Штавица, општина Прилеп[1]. Таа е главна селска црква во селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Отец Анастас Налетоски

Црквата била изградена во 1881 година. Црквата била изградена благодарение на парохискиот свештеник Анастас Налетоски, а осветена е од Пелагонискиот митрополит Бенедикт.

Опис[уреди | уреди извор]

Црквата „Рождество на Пресвета Богородица“ во село Штавица е еднокорабна, со полукружна апсида на источната страна, која надвор е расчленета на осум слепи ниши. Северниот и јужниот ѕид се со пиластри и се расчленети на плитки ниши.[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Карта на верски објекти во Република Македонија Архивирано 24 јануари 2014 г. на семрежното место на Комисијата за односи со верските заедници
  2. ЦРКВА „РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА“, СЕЛО ШТАВИЦА на семрежното место на Олд Прилеп