Црква „Вознесение Христово“ - Мало Рувци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вознесение Христово

натпис над влезот

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Прилепечко-витолишка
Местоположба

Карта

Место Прилепец
Општина Прилеп
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Св. Спас
Изградба 1892 година
Архитектонски опис

Црквата „Вознесение Христово“ во Мало Рувци е еднокорабна, со полукружна апсида на источната страна.[1] Изградена е во 1892 година од познатиот прилепски мајстор Ристе Тасламиче, кој ја градел и соборната црква во Прилеп, како и градскиот саат. Црквата е изградена благодарение на парохискиот свештеник Анастас Налетоски, а осветена е од Пелагонискиот митрополит Бенедикт.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2014-03-09. Посетено на 2016-03-20.