Црква „Вознесение Христово“ - Мало Рувци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Вознесение Христово
Malo Ruvci Church Inscription.jpg

натпис над влезот

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Прилепечко-витолишка
Местоположба

Место Прилепец
Општина Прилеп
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Св. Спас
Изградба 1892 година
Архитектонски опис

Црквата „Вознесение Христово“ во Мало Рувци е еднокорабна, со полукружна апсида на источната страна.[1] Изградена е во 1892 година од познатиот прилепски мајстор Ристе Тасламиче, кој ја градел и соборната црква во Прилеп, како и градскиот саат. Црквата е изградена благодарение на парохискиот свештеник Анастас Налетоски, а осветена е од Пелагонискиот митрополит Бенедикт.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2014-03-09. Посетено на 2016-03-20.