Црква „Св. Петка“ - Ново Лагово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
Црква Св. Петка во Ново Лагово.jpg
македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Прилепечко-витолишка
Местоположба
Место Прилепец
Општина Прилеп
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Св. Петка
Изградба 2001 година
Архитектонски опис

Св. Петкацрква која се наоѓа во Ново Лагово. Темелите се поставени и осветени на 2001 година од Митрополитот Преспанско-пелагониски господин Петар.