Црква „Св. Петка“ - Селце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Крушевско-демирхисарско
Парохија Втора крушевска
Местоположба
Координати 41°25′11.5″N 21°15′08.4″E / 41.419861° СГШ; 21.252333° ИГД / 41.419861; 21.252333Координати: 41°25′11.5″N 21°15′08.4″E / 41.419861° СГШ; 21.252333° ИГД / 41.419861; 21.252333
Населено место Селце, Крушево
Општина Крушево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Петка Трновска
Изградба 1878
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Петка — македонска православна црква во крушевското село Селце.[1] Црквата се наоѓа во средното маало од неговата западна страна. Градена е во 1878 година. Црквата во турско време била повеќепати потпалувана, но селаните секогаш ја реновирале. Последното палење датира од 1903 година, кога насрадало и целото село. Околу црквата се селските гробишта.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.