Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Селце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Успение на Пресвета Богородица
македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Прилепечко-витолишка
Местоположба

Карта

Координати 41°19′31.0″N 21°34′40.9″E / 41.325278° СГШ; 21.578028° ИГД / 41.325278; 21.578028Координати: 41°19′31.0″N 21°34′40.9″E / 41.325278° СГШ; 21.578028° ИГД / 41.325278; 21.578028
Место Селце
Општина Прилеп
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица Марија
Завршено 1871
Архитектонски опис
Архит. тип трикорабна базилика
Стил преродбенички

Успение на Пресв. Богородицацрква кај прилепското село Селце, претставник на Македонската преродба. Му припаѓа на Прилепското архијерејско намесништво во Преспанско-пелагониската епархија на МПЦ - ОА.

Црквата е сместена во Долното Маало, на источниот крај на селото. Претставува трикорабна базилика со полукружна апсида на исток. Изградена е во 1871 година. Не е живописана, но има убав оригинален иконостас кој е изработен од дрво и насликан.[1] Ктиторскиот натпис гласи:

ИЖЕ ВО СЕЛО СЕЛЦЕ

СЕЙ СВѦЩЕННЫЙ ХРАМ

УСПЕНІЕ ПРЕСВѦТЫѦ

БЦЫ СОГРАДИСѦ Ѿ

ѠСНОВАНІѦ ИЖДИ-

ВЕНІЕМЪ ПРАВОСЛАВ-

НЫХЪ ХРІСТІАНЪ ВО

ЛѢТО Ѿ ХРТА 1871.

СЕПТЕМВРІА 30[1]

Камбанаријата е дело на градителот Димко Тавчија. На плочата за неа се наведуваат иселениците во Америка кои дале парични средства за нејзино отпочнување. Како датум е даден 19 март 1910 г.

Слики[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Црква „Успение на Пресвета Богородица", село Селце“. Old Prilep. Посетено на 4 јануари 2022.