ФА Куп 2023-2024

Од Википедија — слободната енциклопедија
ФА Куп 2023-2024
2023-24 Emirates FA Cup
Натпреварување ФА Куп
Спорт Фудбал
Издание 143-то
Организатор ФА
Период од: 4 ноември 2023
до: 25 мај 2024
Држава  Англија
 Велс
Учесници 124 (732 со квалификациите)
Мреж. место Матична страна
Статистика
Најдобар стрелец Англија Кајл Вутон (4)
Одиграни натпревари 144
Постигнати голови 204 (1,42 по натпревар)
Хронологија на натпреварувањето
2022–23 2024–25

ФА Куп 2023-2024 - 143-тото издание на ФА Купот, најважниот куп во англискиот фудбал и најстарото елиминационо натпреварување во светот. Турнирот е спонзориран од Емирејтс.

Бранител на титулата од претходната сезона била екипата на Манчестер Сити. Победникот ќе се квалификува за фазата по групи во Лигата на Европа 2024-2025.

Финалето ќе се одигра на 25 мај 2024 година на стадионот Вембли.

Календар[уреди | уреди извор]

Натпреварувањето се состои од 92 екипи од системот на фудбалската лига (20 екипи од Премиер лигата и вкупно 72 од Чемпионшип, Лига Еден и Лига Два) плус 32 квалификувани екипи од 640-те екипи од системот на Националната лига (од 5-то до 10-то ниво на англискиот фудбалски систем) кои го започнале натпреварувањето во квалификациските рунди.[1]

Паровите за сите рунди биле извлечени со ждрепка, обично на крајот од претходната рунда или во живо вечерта за време на последниот телевизиски натпревар од тековната рунда, во зависност од ТВ правата.

Фаза Рунда Жреб Дата Натпревари Екипи Екипи кои се приклучиле Првенства кои се приклучиле
Квалификациски кола Екстра преелиминарно коло 7 јули 2023 4 август 2023 208 416 → 208 416 N&S&I Дивизија Еден (95 клуба најслабо пласирани), CC&HFL&SCEF&SSMFL, 10. дивизија (најдобро пласирани клубови)
Преелиминарно коло 18 август 2023 136 272 → 136 64 N&S&I Дивизија Еден
Прво коло квалификации 21 август 2023 1 септември 2023 112 224 → 112 88 N&S&I Премиер Дивизија
Второ коло квалификации 4 септември 2023 15 септември 2023 80 160 → 80 48 Национална лига - Север & Југ
Трето коло квалификации 18 септември 2023 30 септември 2023 40 80 → 40
Четврто коло квалификации 2 октомври 2023 14 октомври 2023 32 64 → 32 24 Национална лига
Главен турнир Прво коло 15 октомври 2023 3 ноември 2023 40 80 → 40 48 Лига Еден
Лига Два
Второ коло 5 ноември 2023 1 декември 2023 20 40 → 20
Трето коло 3 декември 2023 4 јануари 2024 32 64 → 32 44 Премиер лига
Чемпионшип
Четврто коло 8 јануари 2024 25 јануари 16 32 → 16
Осминафинале 1 март 2023 8 16 → 8
Четвртфинале 18 март 2023 4 8 → 4
Полуфинале 22 април 2023 2 4 → 2
Финале 3 јуни 2023 1 2 → 1

Квалификации[уреди | уреди извор]

Главен турнир[уреди | уреди извор]

Прво коло[уреди | уреди извор]

Тим 1  Резултат  Тим 2
3 ноември 2023
Шепи Јунајтед Шепи Јунајтед (8) 1 - 4 Волсол Волсол (4)
Барнсли Барнсли (3) 3 - 3 Хоршам Хоршам (7)
4 ноември 2023
Нортхемптон Таун Нортхемптон Таун (3) 1 - 3 Бароу Бароу (4)
Карзон Ештон Карзон Ештон (6) 0 - 1 Барнет Барнет (5)
Алфретон Таун Алфретон Таун (6) 2 - 0 Вортинг Вортинг (6)
Болтон Болтон (3) 4 - 0 Солихал Мурс Солихал Мурс (5)
Ексетер Сити Ексетер Сити (3) 0 - 2 Виган Атлетик Виган Атлетик (3)
Лејтон Ориент Лејтон Ориент (3) 3 - 1 Карлајл Јунајтед Карлајл Јунајтед (3)
Херефорд Јунајтед Херефорд Јунајтед (6) 0 - 2 Џилингем Џилингем (4)
Оксфорд Јунајтед Оксфорд Јунајтед (3) 2 - 0 Мејденхед Јунајтед Мејденхед Јунајтед (5)
Њупорт Каунти Њупорт Каунти (4) 2 - 0 Олдам Атлетик Олдам Атлетик (5)
Свиндон Таун Свиндон Таун (4) 4 - 7 Олдершот Таун Олдершот Таун (5)
Марин Марин (7) 1 - 5 Харогејт Таун Харогејт Таун (4)
Порт Вејл Порт Вејл (3) 0 - 0 Бартон Албион Бартон Албион (3)
Питерборо Јунајтед Питерборо Јунајтед (3) 2 - 2 Салфорд Сити Салфорд Сити (4)
Истли Истли (5) 5 - 1 Борхем Вуд Борхем Вуд (5)
Брадфорд Сити Брадфорд Сити (4) 1 - 2 Викомб Вондерерс Викомб Вондерерс (3)
Шрусбери Шрусбери (3) 3 - 2 Колчестер Јунајтед Колчестер Јунајтед
Бристол Роверс Бристол Роверс (3) 7 - 2 Витби Таун Витби Таун (7)
Линколн Сити Линколн Сити (3) 1 - 2 Морекамб Морекамб (4)
Сатон Јунајтед Сатон Јунајтед (4) 2 - 1 Фајлд Фајлд (5)
Рединг Рединг (3) 3 - 2 МК Донс МК Донс (4)
Донкастер Роверс Донкастер Роверс (4) 2 - 2 Акрингтон Стенли Акрингтон Стенли (4)
Честер Сити Честер Сити (6) 0 - 0 Јорк Сити Јорк Сити (5)
Скарборо Атлетик Скарборо Атлетик (6) 1 - 1 Форест Грин Форест Грин (4)
Нотс Каунти Нотс Каунти (4) 3 - 2 Кроули Таун Кроули Таун (4)
Стокпорт Стокпорт (4) 5 - 1 Ворксоп Таун Ворксоп Таун (7)
Јовил Таун Јовил Таун (6) 3 - 2 Гејтсхед Гејтсхед (5)
Стивениџ Стивениџ (3) 4 - 3 Транмир Роверс Транмир Роверс (4)
Чешам Јунајтед Чешам Јунајтед (7) 0 - 2 Мејдстоун Јунајтед Мејдстоун Јунајтед (6)
AФК Вимблдон AФК Вимблдон (4) 5 - 1 Челтнем Таун Челтнем Таун (3)
Кембриџ Јунајтед Кембриџ Јунајтед (3) 2 - 1 Бракнел Таун Бракнел Таун (7)
Рамсгејт Рамсгејт (8) 2 - 1 Вокинг Вокинг (5)
Бромли Бромли (5) 0 - 2 Блекпул Блекпул (3)
Мансфилд Таун Мансфилд Таун (4) 1 - 2 Рексам Рексам (4)
5 ноември 2023
Честерфилд Честерфилд (5) 1 - 0 Портсмут Портсмут (3)
Кидерминстер Кидерминстер (5) 1 - 2 Флитвуд Таун Флитвуд Таун (3)
Слоу Таун Слоу Таун (6) 1 - 1 Гримсби Таун Гримсби Таун (4)
Кру Александра Кру Александра (4) 2 - 2 Дарби Каунти Дарби Каунти (3)
Чарлтон Чарлтон (3) 1 - 1 Креј Вали ПМ Креј Вали ПМ (8)

Преигрување[уреди | уреди извор]

Тим 1  Резултат  Тим 2
14 ноември 2023
Хоршам Хоршам (7) 3 - 0 (дод.)[2] Барнсли Барнсли (3)
Бартон Албион Бартон Албион (3) 0 - 2 Порт Вејл Порт Вејл (3)
Салфорд Сити Салфорд Сити (4) 4 - 4 (4-5 пен) Питерборо Јунајтед Питерборо Јунајтед (3)
Акрингтон Стенли Акрингтон Стенли (4) 1 - 2 (прод.) Донкастер Роверс Донкастер Роверс (4)
Јорк Сити Јорк Сити (5) 2 - 1 Честер Сити Честер Сити (6)
Гримсби Таун Гримсби Таун (4) 7 - 2 Слоу Таун Слоу Таун (6)
Дарби Каунти Дарби Каунти (3) 1 - 3 Кру Александра Кру Александра (4)
15 ноември 2023
Креј Вали ПМ Креј Вали ПМ (8) 1 - 6 Чарлтон Чарлтон (3)
12 декември 2023
Скарборо Атлетик Скарборо Атлетик (4) 2 - 4 [3] [4] Форест Грин Форест Грин (6)

Второ коло[уреди | уреди извор]

Тим 1  Резултат  Тим 2
1 декември 2023
Нотс Каунти Нотс Каунти (4) 2 - 3 Шрусбери Шрусбери (3)
Јорк Сити Јорк Сити (5) 0 - 1 Виган Атлетик Виган Атлетик (3)
2 декември 2023
Мејдстоун Јунајтед Мејдстоун Јунајтед (6) 2 - 1 Бароу Бароу (4)
Викомб Вондерерс Викомб Вондерерс (3) 0 - 2 Морекамб Морекамб (4)
Кембриџ Јунајтед Кембриџ Јунајтед (3) 4 - 0 Флитвуд Таун Флитвуд Таун (3)
Болтон Болтон (3) 5 - 1 Харогејт Таун Харогејт Таун (4)
Питерборо Јунајтед Питерборо Јунајтед (3) 2 - 1 Донкастер Роверс Донкастер Роверс (4)
Џилингем Џилингем (4) 2 - 0 Чарлтон Чарлтон (3)
Стивениџ Стивениџ (3) 1 - 1 Порт Вејл Порт Вејл (3)
Њупорт Каунти Њупорт Каунти (4) 1 - 1 Барнет Барнет (5)
Оксфорд Јунајтед Оксфорд Јунајтед (3) 2 - 0 Гримсби Таун Гримсби Таун (4)
Сатон Јунајтед Сатон Јунајтед (4) 3 - 0 Хоршам Хоршам (7) [5]
3 декември 2023
Честерфилд Честерфилд (5) 1 - 0 Лејтон Ориент Лејтон Ориент (3)
Олдершот Таун Олдершот Таун (5) 2 - 2 Стокпорт Стокпорт (4)
Истли Истли (5) 2 - 1 Рединг Рединг (3)
Рексам Рексам (4) 3 - 0 Јовил Таун Јовил Таун (6)
4 декември 2023
AФК Вимблдон AФК Вимблдон (4) 5 - 0 Рамсгејт Рамсгејт (8)
5 декември 2023
Алфретон Таун Алфретон Таун (6) 0 - 0 Волсол Волсол (4)
12 декември 2023
Кру Александра Кру Александра (4) 2 - 4 Бристол Роверс Бристол Роверс (3)
19 декември 2023
Блекпул Блекпул (3) 3 - 0 Форест Грин Форест Грин (4)

Преигрување[уреди | уреди извор]

Тим 1  Резултат  Тим 2
12 декември 2023
Порт Вејл Порт Вејл (3) 3 - 3 (3-4 пен) Стивениџ Стивениџ (3)
Барнет Барнет (5) 1 - 4 Њупорт Каунти Њупорт Каунти (4)
Волсол Волсол (4) 1 - 0 Алфретон Таун Алфретон Таун (6)
13 декември 2023
Стокпорт Стокпорт (4) 0 - 1 Олдершот Таун Олдершот Таун (5)

Трето коло[уреди | уреди извор]

Тим 1  Резултат  Тим 2
4 јануари 2024
Кристал Палас Кристал Палас (1) 0 - 0 Евертон Евертон (1)
5 јануари 2024
Брентфорд Брентфорд (1) 1 - 1 Вулверхемптон Вулверхемптон (1)
Фулам Фулам (1) 1 - 0 Ротерам Јунајтед Ротерам Јунајтед (2)
Тотенхем Тотенхем (1) 1 - 0 Барнли Барнли (1)
6 јануари 2024
AФК Вимблдон AФК Вимблдон (4) 1 - 3 Ипсвич Таун Ипсвич Таун (2)
Милвол Милвол (2) 2 - 3 Лестер Сити Лестер Сити (2)
Ковентри Сити Ковентри (2) 6 - 2 Оксфорд Јунајтед Оксфорд Јунајтед (3)
Мејдстоун Јунајтед Мејдстоун Јунајтед (6) 1 - 0 Стивениџ Стивениџ (3)
Сандерленд Сандерленд (2) 0 - 3 Њукасл Јунајтед Њукасл Јунајтед (1)
Стоук Сити Стоук Сити (2) 2 - 4 Брајтон Брајтон (1)
Норич Сити Норич Сити (2) 1 - 1 Бристол Роверс Бристол Роверс (3)
Саутхемптон Саутхемптон (2) 4 - 0 Волсол Волсол (4)
Вотфорд Вотфорд (2) 2 - 1 Честерфилд Честерфилд (5)
Блекбурн Роверс Блекбурн Роверс (2) 5 - 2 Кембриџ Јунајтед Кембриџ Јунајтед (3)
Џилингем Џилингем (4) 0 - 4 Шефилд Јунајтед Шефилд Јунајтед (1)
КПР КПР (2) 2 - 3 Борнмут Борнмут (1)
Плимут Плимут (2) 3 - 1 Сатон Јунајтед Сатон Јунајтед (4)
Њупорт Каунти Њупорт Каунти (4) 1 - 1 Истли Истли (5)
Хал Сити Хал Сити (2) 1 - 1 Бирмингем Сити Бирмингем Сити (2)
Шефилд Венздеј Шефилд Венздеј (2) 4 - 0 Кардиф Сити Кардиф Сити (2)
Мидлсбро Мидлсбро (2) 0 - 1 Астон Вила Астон Вила (1)
Свонзи Сити Свонзи Сити (2) 2 - 0 Морекамб Морекамб (4)
Челси Челси (1) 4 - 0 Престон Престон (2)
7 јануари 2024
Лутон Таун Лутон Таун (1) 0 - 0 Болтон Болтон (3)
Шрусбери Шрусбери (3) 0 - 1 Рексам Рексам (4)
Вест Хем Јунајтед Вест Хем Јунајтед (1) 1 - 1 Бристол Сити Бристол Сити (2)
Вест Бромвич Албион Вест Бромвич Албион (2) 4 - 1 Олдершот Таун Олдершот Таун (5)
Питерборо Јунајтед Питерборо Јунајтед (3) 0 - 3 Лидс Јунајтед Лидс Јунајтед (2)
Нотингем Форест Нотингем Форест (1) 2 - 2 Блекпул Блекпул (3)
Манчестер Сити Манчестер Сити (1) 5 - 0 Хадерсфилд Хадерсфилд Таун (2)
Арсенал Арсенал (1) 0 - 2 Ливерпул Ливерпул (1)
8 јануари 2024
Виган Атлетик Виган Атлетик (3) 0 - 2 Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед (1)

Преигрување[уреди | уреди извор]

Тим 1  Резултат  Тим 2
16 јануари 2024
Вулверхемптон Вулверхемптон (1) 3 - 2 (прод.) Брентфорд Брентфорд (1)
Истли Истли (5) 1 - 3 Њупорт Каунти Њупорт Каунти (4)
Бирмингем Сити Бирмингем Сити (2) 2 - 1 Хал Сити Хал Сити (2)
Болтон Болтон (3) 1 - 2 Лутон Таун Лутон Таун (1)
Бристол Сити Бристол Сити (2) 1 - 0 Вест Хем Јунајтед Вест Хем Јунајтед (1)
17 јануари 2024
Блекпул Блекпул (3) 2 - 3 (прод.) Нотингем Форест Нотингем Форест (1)
Бристол Роверс Бристол Роверс (3) 1 - 3 Норич Сити Норич Сити (2)
Евертон Евертон (1) 1 - 0 Кристал Палас Кристал Палас (1)

Четврто коло[уреди | уреди извор]

Тим 1  Резултат  Тим 2
25 јануари 2024
Борнмут Борнмут (1) 5 - 0 Свонзи Сити Свонзи Сити (2)
26 јануари 2024
Бристол Сити Бристол Сити (2) 0 - 0 Нотингем Форест Нотингем Форест (1)
Шефилд Венздеј Шефилд Венздеј (2) 1 - 1 Ковентри Ковентри Сити (2)
Челси Челси (1) 0 - 0 Астон Вила Астон Вила (1)
Тотенхем Тотенхем (1) 0 - 1 Манчестер Сити Манчестер Сити (1)
27 јануари 2024
Ипсвич Таун Ипсвич Таун (2) 1 - 2 Мејдстоун Јунајтед Мејдстоун Јунајтед (6)
Лестер Сити Лестер Сити (2) 3 - 0 Бирмингем Сити Бирмингем Сити (2)
Лидс Јунајтед Лидс Јунајтед (2) 1 - 1 Плимут Плимут (2)
Евертон Евертон (1) 1 - 2 Лутон Таун Лутон Таун (1)
Шефилд Јунајтед Шефилд Јунајтед (1) 2 - 5 Брајтон Брајтон (1)
Фулам Фулам (1) 0 - 2 Њукасл Јунајтед Њукасл Јунајтед (1)
28 јануари 2024
Вест Бромвич Албион Вест Бромвич Албион (2) 0 - 2 Вулверхемптон Вулверхемптон (1)
Вотфорд Вотфорд (2) 1 - 1 Саутхемптон Саутхемптон (2)
Ливерпул Ливерпул (1) 5 - 2 Норич Сити Норич Сити (2)
Њупорт Каунти Њупорт Каунти (4) 2 - 4 Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед (1)
29 јануари 2024
Блекбурн Роверс Блекбурн Роверс (2) 4 - 1 Рексам Рексам (4)

Преигрување[уреди | уреди извор]

Тим 1  Резултат  Тим 2
6 февруари 2024
Ковентри Сити Ковентри (2) 4 - 1 Шефилд Венздеј Шефилд Венздеј (2)
Плимут Плимут (2) 1 - 4 (прод.) Лидс Јунајтед Лидс Јунајтед (2)
Саутхемптон Саутхемптон (2) 3 - 0 Вотфорд Вотфорд (2)
7 февруари 2024
Нотингем Форест Нотингем Форест (1) 1 - 1 (5-3 пен) Бристол Сити Бристол Сити (2)
Астон Вила Астон Вила (1) 1 - 3 Челси Челси (1)

Петто коло[уреди | уреди извор]

Тим 1  Резултат  Тим 2
26 февруари 2024
Ковентри Сити Ковентри (2) 5 - 0 Мејдстоун Јунајтед Мејдстоун Јунајтед (6)
27 февруари 2024
Борнмут Борнмут (1) 0 - 1 (прод.) Лестер Сити Лестер Сити (2)
Блекбурн Роверс Блекбурн Роверс (2) 1 - 1 (3-4 пен) Њукасл Јунајтед Њукасл Јунајтед (1)
Лутон Таун Лутон Таун (1) 2 - 6 Манчестер Сити Манчестер Сити (1)
28 февруари 2024
Вулверхемптон Вулверхемптон (1) 1 - 0 Брајтон Брајтон (1)
Нотингем Форест Нотингем Форест (1) 0 - 1 Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед (1)
Ливерпул Ливерпул (1) 3 - 0 Саутхемптон Саутхемптон (2)
Челси Челси (1) 3 - 2 Лидс Јунајтед Лидс Јунајтед (2)

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Тим 1  Резултат  Тим 2
16 март 2024
Манчестер Сити Манчестер Сити (1) Њукасл Јунајтед Њукасл Јунајтед (1)
Вулверхемптон Вулверхемптон (1) Ковентри Ковентри Сити (2)
Челси Челси (1) Лестер Сити Лестер Сити (2)
Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед (1) Ливерпул Ливерпул (1)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. thefa.com (1 јули 2022). „LINE-UP, RULES, ROUND DATES AND PRIZE FUND FOR 2022-23 EMIRATES FA CUP AND YOUTH CUP“ (англиски). Посетено на 8 август 2022.
  2. https://www.bbc.com/sport/football/67486563
  3. Натпреварот се одиграл на 14 ноември и завршил 5-2 за Форест Грин. Последователно, ФА донела одлука натпреварот да се преигра.
  4. „Натпреварот да се повтори со одлука на ФА“.
  5. Nonostante il Barnsley abbia vinto il replay del Primo turno, è stata successivamente data la vittoria a tavolino ai suoi avversari del Horsham per aver schierato un calciatore non avente titolo

Надворешни врски[уреди | уреди извор]