Тврдина Камерленго

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тврдина Камерленго
Kula Kamerlengo
Trogir kula Kamerlengo 066.jpg
Општи податоци
ГрадТрогир
ЗемјаХрватска


Тврдината Камерленго е тврдина која се наоѓа во градот Трогир, во Хрватска. Најстариот дел од тврдината е нејзината кула, која била изградена кон крајот на 14 век. Ѕидините на тврдината биле изградени по доаѓањето односно заземањето на овие територии од страна на Венецијанската република. Тврдината била градена во периодот помеѓу 1420 година и 1437 година.


Галерија[уреди | уреди извор]