Тврдина Свети Стефан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тврдина Свети Стефан
Dvorac sv. Štefana
UgljanSvMihovil1.jpg
Поглед кон тврдината
Општи податоци
ГрадУглан
ЗемјаХрватска


Тврдината Свети Стефан се наоѓа на островот Углан во Хрватска. Замокот бил изграден во 15 век.