Тврдина Марушевац

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тврдина Марушевац
Dvorac Maruševec
Dvorac Marusevec1.JPG
Општи податоци
ГрадВараждинска жупанија
ЗемјаХрватска


Тврдината Марушевац е тврдина која се наоѓа во Вараждинска жупанија, во Хрватска. Тврдината за прв пат се споменува во 1547 година.