Тврдина Главаш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тврдина Главаш
Glavaš Fortress, Dinara.jpg
Поглед на тврдината Главаш
Општи податоци
ГрадСплитско-далматинска жупанија
ЗемјаХрватска


Главаштврдина во Сплитско-далматинската жупанија, во Хрватска, на планината Динара. тврдината била изградена во текот на 15 век, во време на Османлиската инвазија на овој простор.