Чаковска тврдина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чаковска тврдина
Stari grad Čakovec
Čakovec Stari Grad.jpg
Општи податоци
ГрадЧаковец
ЗемјаХрватска


Чаковската тврдина се наоѓа во градот Чаковец, во Хрватска. За прв пат, тврдината се споменува во 13 век, во времето на грофот Димитрије Чак, по кој и градот го добил своето име. Во текот на својата историја, владеењето на тврдината се менувало, и таа била на повеќе пати проширувана.