Тврдина Стари Град (Омиш)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стари Град
(Фортица)
Fortica at Sunset.jpg
Тврдината Стари Град (Фортица)
Општи податоци
ГрадОмиш
ЗемјаХрватска

Тврдината Стари Град се наоѓа во Омиш, во Хрватска. Била изградена по доаѓањето на Османлиите во 15 век.