Гвозданско

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гвозданско
Gvozdansko
Сисачко-мославинска жупанија
Хрватска
Gvozdansko, Croatia.JPG
Рушевини на замокот Гвозданско
Гвозданско во рамките на Хрватска<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „{“%; left: Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „{“%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
<div style="font-size: %; line-height: 110%; z-index:90; position: relative; top: -1.5em; width: 6em; Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „{“">
Објектот во рамките на Хрватска
Тип тврдина
Координати 45°07′59″ N; 16°12′54″ E / 45.133° СГШ; 16.215° ИГД / 45.133; 16.215Координати: 45°07′59″ N; 16°12′54″ E / 45.133° СГШ; 16.215° ИГД / 45.133; 16.215
Изграден XV век
Градежни
материјали
варовник
Тековна
состојба
рушевини
Под управа на семејство Зрински

Гвозданско (хрватски: Gvozdansko) — некогашна тврдина кај селото Гвозданско, средна Хрватска. Се наоѓа помеѓу Двор и Глина во Сисачко-мославинската жупанија, и недалеку од тврдината Зрин.

Историја[уреди | уреди извор]

Тврдината е изградена во втората половина на XIV век, за да се заштитат рудните права на хрватското благородничко семејство Зрински, а првпат се среќава во документ од 1488 г. Кнезот Никола III Зрински и неговиот син Никола Шубиќ Зрински често доаѓале во Гвозданско за да вршат смотра на рудниците и ковницата.[1]

Османлиите се обиделе да го заземат Гвозданско на неколку наврати. Направени три обиди — во 1561 г. под водство на Малкоч-бег, во 1574 г. под водство на Ферхад-бег и во 1576 г. на чело со Капиџи-паша.[2] Конечната опсада на Ферхат-паша Соколовиќ се случила од 3 октомври 1577 до 13 јануари 1578 г. со 10.000 војници и била многу подобро приредена.[2] Оваа опсада завршила на 13 јануари 1578 г. со победа на Османлитие, кои потоа владееле со подрачјето сè со 1718 г.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "The mining and minting rights of Croatian aristocracy" Mirnik, Ivan“. Архивирано од изворникот на 2019-03-21. Посетено на 2018-04-12.
  2. 2,0 2,1 „Zrinske utvrde u hrvatskom Pounju“ (PDF). Građevinar. Zagreb: Croatian Society of Civil Engineers. 55: 304–307. 2003. Архивирано од изворникот (PDF) на 2011-07-18. Посетено на 2011-02-16.


Предлошка:Croatia-castle-stub