Соколац (тврдина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тврдина Соколац
Тvrđava Sokolac
Sokolac Brinje 07 1.jpg
Општи податоци
ГрадБриње
ЗемјаХрватска


Тврдината Соколац се наоѓа во Бриње, во Хрватска. Била изградена во средниот век, во времето на Франкопаните, кои владееле со овие простори. Оваа тврдина е една од најзачуваните од тоа време. За прв пат, тврдината се споменува во 1343 година.