Тврдина Калифи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тврдина Калифи
Dvorac Califfi
Општи податоци
ГрадУглан
ЗемјаХрватска


Тврдината Калифи се наоѓа во градот Углан, во Хрватска. Дворецот бил изграден во 17 век. Во денешно време, дворецот е реставриран и го носи името на кошаркарот Крешимир Ќосиќ.