Прејди на содржината

Зрин (тврдина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тврдина Зрин
Utvrda Zrin
Карта
Општи податоци
ГрадЗрин, Сисачко-мославинска жупанија
ЗемјаХрватска

Тврдината Зрин се наоѓа во регионот Зрин, Сисачко-мославинска жупанија, во Хрватска. Замокот за првпат се споменува во 13 век, кога бил во сопственост на династија Бобоничи. Од 1347 година била во сопственост на династија Шубиќ, кога го добила и денешното име Зринска тврдина. Во ниван сопственост се наоѓала до 1577 година, кога истата била заземена од страна на Османлиите. Во 1718 година била ослободена. Денеска, од неа има останато само рушевини.