Прејди на содржината

Тврдина Опека

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тврдина Опека
Dvorac Opeka
Карта
Општи податоци
ГрадВиница
ЗемјаХрватска

Тврдината Опека е тврдина која се наоѓа во Вараждинска жупанија, во Хрватска. Комплексот бил изграден во 17 век во времето на грофовите Кеглевиќ, Надасди и Драшковиќ, а во 1853 година го купил грофот Марко Бомбелес. Под негов надзор, дворецот се наоѓал до 1945 година. Денеска, објектот е запуштен.