Тврдина Свети Никола

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поврзано: Свети Никола (појаснување)
Тврдина Свети Никола
Tvrđava Sv. Nikole
DSC 0539.JPG tvrđava sv.Nikole.jpg
Поглед кон тврдината
Општи податоци
ГрадШибеник
ЗемјаХрватска

Тврдината Свети Никола се наоѓа во Шибеник, во Хрватска. Во градот има четири тврдини, но само оваа тврдина се наоѓа на самото пристаниште на Јадранското Море. Тврдината била изградена во 1525 година, во времето кога со овие простори простори владееле Венецијаните. Нејзин архитект е Хиронимос Ди Сан Махаела.

Галерија[уреди | уреди извор]