Тврдина Мирабела

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тврдина Мирабела
Gradina Mirabela
Cetina, kurz hinter Omis IMG 8228.JPG
Општи податоци
ГрадОмиш
ЗемјаХрватска


Тврдината Мирабела се наоѓа во градот Омиш, во Сплитско-далматинска жупанија, Хрватска. Тврдината е позната и како Пеовица. Таа била изградена во 13 век.