Прејди на содржината

Трсатска тврдина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трсатска тврдина
Gradina Trsat
Карта
Општи податоци
ГрадТрсат
ЗемјаХрватска


Трсатската тврдина се наоѓа во Трсат, во Хрватска. Замокот се наоѓа на стрмен рид со поглед на Речинската клисурата, на левиот брег, веднаш над градот Риека. Се верува дека замокот лежи на местото на поранешни антички и римски тврдини. Во текот на нејзината историја била во сопственост на Франкопанската династија. Благородникот Вук Крсто Франкопан е закопан во една од црквите кај замокот. Трсатската тврдина била целосно реновирана и реконструирана во 19 век.