Разлика помеѓу преработките на „Мерилин Монро“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 9 бајти ,  пред 3 години
с
Наместо тоа, таа е добива улогата во вестернот ''[[Реката на неповратот]]'', наспроти [[Роберт Мичам]]. Режисерот [[Ото Премингер]] ја презира зависноста на Монро на [[Наташа Литис]], која не само што ја подучува Монро, туку и го дава своето мислење по завршетокот на секоја сцена. По некое време, Монро одбива да зборува со Преминџер, така што Мичам мора да посредува.<ref>Server, p. 249.</ref> По однос на завршениот филм, таа коментира: „Мислам дека заслужувам подобар договор од Ш–ниво на каубојски филм во кој глумата е помалку важна од сценографијата и ''CinemaScope'' процесот на снимање".<ref name=Churchwell66>Churchwell, p. 65.</ref> При крајот на 1953-тата година, Монро беше требаше да почне со снимање на ''[[Девојката во розови хулахопки]]'' со [[Френк Синатра]]. Кога таа не се појавува за работа, ''20th Century Fox'' ја суспенираат.<ref>Summers, p. 92.</ref>
 
[[Image:ActorsPerformForTroops1Marilyn Monroe.jpg|thumb|left|Мерилин Монро позира со војници во Кореја на 17-ти февруари 1954.]]
Таа и [[Џо Димаџо]] се венчаат во [[Сан Франциско]] на 14-ти јануари 1954-та година. Наскоро потоа заминуваат во Јапонија, комбинирајќи го својот меден месец со службено патување претходно организирано од Димаџо. Две недели таа игра споредна улога покрај Димаџо додека овој го спроведува својот бизнис, самата кажувајќи му на еден новинар: „Бракот е мојата главна кариера од сега па натаму". Монро потоа патува сама до Кореја, каде настапува за 13.000 американски маринци во период од три дена. Подоцна изјавува дека искуството ѝ помогнало да го надмине стравот за настапување пред големи толпи. Едвард Х. Коминс (1932-2011) од Лас Вегас, Невада – добитник на бронзен медал во Корејската војна, ќе изјави дека готвел за Монро за време на еден од нејзините ангажмани во странство.<ref>{{cite web|url=http://www.wyomingnews.com/articles/2011/05/01/obituaries/03obit_05-01-11.txt|title=Edward H. Comins|publisher=''[[Wyoming Tribune Eagle]]'', [[Cheyenne, Wyoming|Cheyenne]], [[Wyoming]]|accessdate=May 1, 2011}}</ref>
 
1

уредување

Прегледник