Разлика помеѓу преработките на „Кварк“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 25 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Standard Model of Elementary Particles mk.svg|мини|десно|350п|Шест честички од [[Стандарден модел|стандардниот модел]] се кваркови (со виолетово). Секоја од првите три колони образува „[[Генерација (честички)|генерација]]“ на материја.|alt=Табела на честички во облик 4х4. Колоните се трите „генерации“ на материја ([[фермион]]ите) и во една колона се „силите“ ([[бозон]]ите). Во првите три колони, два реда содржат кваркови и два лептона. Колоните на најгорните два реда содржат горен (u) и долен (d) кварк, волшебен (c) и чуден (s) кварк, врвен (t) и длабински (b) кварк, и фотон (γ) и глуон (g). Колоните на најдолните два реда содржат електронско неутрино (ν индекс e) и електрон (e), мионско неутрино (ν индекс μ) и мион (μ), и тау неутрино (ν индекс τ) и тау (τ), како и Z на 0 и W на ± слаба сила. За секоја честица се наведени масата, полнежот и спинот.]]
'''Кварк''' — [[фундаменталнаосновна честичка]] и градбена единка на [[материја]]та. Во сегашниот [[стандарден модел]] постојат шест типови на кваркови. Кварковите се составни единки на сите познати [[мезон]]и и [[барион]]и. Најпознати бариони се [[протон]]от и [[неутрон]]от, кои се изградени од ''горни'' и ''долни'' кваркови. Кварковите можат да се наоѓаат само во комбинации од два (мезони), три (бариони) и најново откриените честички со пет кварка ([[пентакварк]]ови).
 
Во табелата, масите на кварковите не треба да се сфаќаат премногу сериозно, бидејќи ограниченоста на кварковите укажува дека нивната маса не може директно да се определи. Масите на овие честички мораат да се измерат индиректно преку експерименти.
:::::<math>\mbox{p}^{32} \to \mbox{S}^{32} + \mbox{e}^- + \mbox{v}_e</math>
 
доведува до сознанието дека тоа е резултат од еден пофундаментален поосновен[[кварков процес]]:
 
:::::<math>\mbox{d} \to \mbox{u} + \mbox{e}^- + \mbox{v}_e</math>

Прегледник