Разлика помеѓу преработките на „Мион“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 4 бајти ,  пред 5 години
 
== Мион атоми ==
Мионот е првата елементарна честичка откриена дека не се појавува и во обичните [[Атом|атоми]]. НегативниНегативните миони може сепак може да формираат мионови атоми (исто така наречени му-Месиќ атоми), со замена на еден електрон во обичните атоми.
 
Mион водородните атоми се многу помали отколку некои типични водородни атоми.
31

уредување

Прегледник