Прејди на содржината

Мазендеран: Разлика помеѓу преработките

Одземени 19 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
 
 
'''Мазандаран''' ([[мазандерански јазик|табарски (мазандерански)]]:'' مازرون Māzerūn'', [[фарси]]:'' مازندران'', [[руски]] ''Мазендеран'') е [[покраини во Иран|покраина]] во [[Иран]]. Главен град е [[Сари (град)|Сари]].
 
== Население ==