Каталонски јазик: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 356 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (r2.7.2) (Робот: Додава jv:Basa Katalan)
Нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Infobox language
{{Инфокутија за јазик
|имеname=Каталонски, Валенсискијазик
|државиstates=Шпанија<br />Франција<br />Италија<br />Андора
|изворноиме=
|регионregion=Во [[Шпанија]]:</br>[[Балеарски Острови]], [[Каталонија]], [[Валенсија]], [[Арагон]], [[Мурсија]]</br>Во [[Франција]]:</br>[[Северна Каталонија]]</br>Во [[Италија]]:</br>градот [[Алгуер]]</br>Во [[Андора]]
|изговор=
|зборувачиspeakers=9,1 милиони
|држави=Шпанија<br />Франција<br />Италија<br />Андора
|регион=Во [[Шпанија]]:</br>[[Балеарски Острови]], [[Каталонија]], [[Валенсија]], [[Арагон]], [[Мурсија]]</br>Во [[Франција]]:</br>[[Северна Каталонија]]</br>Во [[Италија]]:</br>градот [[Алгуер]]</br>Во [[Андора]]
|зборувачи=9,1 милиони
|iso1=ca|iso2=cat|iso3=cat|lc1=cat|ld1=Каталонски|ll1=Catalan language
|семејствобојаfamilycolor=Indo-European
|сем1fam1=[[Италски јазици|Италско]]
|сем2fam2=[[Романски јазици|Романско]]
|сем3fam3=[[Италозападни јазици|Италозападно]]
|сем4fam4=[[Западни италозападни јазици|Западно]]
|сем5fam5=[[Галоибериски јазици|Галоибериско]]
|сем6fam6=[[Ибероромански јазици|Иберороманско]]
|сем7fam7=[[Источноибериски јазици|Источноибериско]]
|азбукаrank=93
|нацијаnation=Во [[Шпанија]]:</br>[[Каталонија]], [[Валенсија]], [[Балеарски Острови]]</br>Во [[Италија]]:</br>[[Алгуер]]</br>Во [[Андора]]
|ранк=93
|агенцијаagency=[[Institut d'Estudis Catalans]]<br />[[Acadèmia Valenciana de la Llengua]]
|нација=Во [[Шпанија]]:</br>[[Каталонија]], [[Валенсија]], [[Балеарски Острови]]</br>Во [[Италија]]:</br>[[Алгуер]]</br>Во [[Андора]]
|мапаmap=[[Податотека:Domini lingüístic català.png|290px|center]]]]
|агенција=[[Institut d'Estudis Catalans]]<br />[[Acadèmia Valenciana de la Llengua]]
|исчезнат=
|lc1=
|ld1=
|ll1=
|пишувачи=
|создавач=
|датум=
|подесување=
|постериори=
|слика=
|опис=
|мапа=[[Податотека:Domini lingüístic català.png|290px|center]]]]
}}
 
{{Јазик-пример
|име= Каталонски јазик

Прегледник