Разлика помеѓу преработките на „Галаксија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 102 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: ckb:کاکێشان)
с
[[Податотека: NGC_4414_(NASA-med).jpg|right|thumb|280px|'''[[NGC 4414]]''', Типична спирална галаксија во консталацијата Coma Berenice]]
 
'''Галаксија''' претставува гравитационен спој од [[Ѕвезда|ѕвездени]] системи, [[меѓуѕвездена прашина]], [[плазма]] и [[црнатемна материја]]. Типичните галаксии бројат содржат од 10 [[милион]]и до 1 [[трилион]] ѕвезди, кои орбитираат околу заеднички центар на [[гравитација]]. Поголемиот дел од галаксиите се протегаат и до повеќе од неколку илјадници [[светлосна година|светлосни години]] во дијаметар.
 
Просторот помеѓу галаксиите е исполнет со [[плазма]] која не достига поголема [[вискозност]] од еден [[атом]] на [[метар кубен]]. Се претпоставува дека постојат повеќе од сто [[милијарда|милијарди]] галаксии во видливиотвидливата [[универзумвселена]].
 
== Поврзано ==
* [[Морфолошка класификација на галаксиите]]
 
{{Никулец од областа на астрономијата}}

Прегледник