Пречкеста неправилна галаксија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Арп 299 — пар од заемоделувачките пречкести галаксии IC 694 и NGC 3690 кои станале неправилни поради заемодејството.

Пречкеста неправилна галаксијанеправилна веријанта на пречкестата спирална галаксија. Examples include the Големиот Магеланов Облак[1] and NGC 6822.[2] Некои од нив може да бидат џуџести спирални галаксии, изобличени во неправилен облик од плимни заемодејства со помасивен сосед.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Sidney van den Bergh, The Local Group of Galaxies, National Research Council of Canada
  2. „Norbert Przybilla, Quantitative Spectroscopy of Supergiants, Munich, 2002“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2007-09-30. Посетено на 2018-03-08.