Прејди на содржината

Пречкеста леќеста галаксија

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 2787 — пример за пречкеста леќовидна галаксија

Пречкеста леќеста галаксијалеќеста варијанта на пречкестата спирална галаксија. Ова е галаксија од Хаблов тип SB0.

Поврзано[уреди | уреди извор]