Ѕвезден облак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ѕвезден облак е група ѕвезди кои привидно се наоѓаат на исто место на небото. Ова не се вистински ѕвездени јата бидејќи не се навистина на едно место, туку само на иста видна линија.

Поврзано[уреди | уреди извор]