Список на прстенести галаксии

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ова е список на прстенести галаксии. Прототипен примерок за ваквите галаксии е Хоговиот Објект, откриен од Артур Хог во 1950 г.

Список[уреди | уреди извор]

Име Слика Каталошки број Оддалеченост мсг Белешки
Тркало ESO 350-40, PGC 2248 500 леќеста галаксија
Хогов Објект PGC 54559, PRC D-51 600
SDSS J151713.93+213516.8 се гледа зад Хоговиот Објект
AM 0644-741 AM 0644-741 300
NGC 1291 NGC 1291, NGC 1269,[1] PGC 012209 33
NGC 1512 PGC 14391 38 има двојна прстенеста структура
NGC 1533 NGC 1533, PGC 14582[2] 62 ± 4 [3]
NGC 2859 UGC 5001, PGC 26649 82.8 леќеста галаксија со прстенеста структура[4]
NGC 4622 PGC 42701 200 непречкеста спирална галаксија with ring
NGC 4777 NGC 4777, PGC 43852
NGC 7217 UGC 11914, PGC 68096 50 непречкеста спирална галаксија со прстен
II Zw 28[5] Zw II 28, 2MASX J05014205+0334278
Мејолов Објект Арп 148, VV 032, MCG+07-23-019, APG 148 450 сударна прстенеста галаксија
I Zw 045[6] I Zw 045, NGC 4774 сударна прстенеста галаксија
VII Zw 466[6] VII Zw 466, UGC 07683 сударна прстенеста галаксија
Арп 10[6] Арп 10, UGC 01775, 2MASX J02182639+0539139[7] сударна прстенеста галаксија
Арп 147 IC 298 заемоделувачки пар
NGC 4650A PGC 42951 поларнопрстенеста галаксија
NGC 660 поларнопрстенеста галаксија
NGC 922 ESO 478-28, ISG 10 150 сударна прстенеста галаксија
PGC 1000714 360 double-ringed galaxy

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „NGC 1291“. Capella Observatory. 2005. Посетено на April 1, 2012.
  2. „Results for NGC 1533“. NASA/IPAC Extragalactic Database. Посетено на 2008-06-26.
  3. Ryan-Weber, Emma; Webster, Rachel; Bekki, Kenji (April 2003). Jessica L. Rosenberg; Mary E. Putman (уред.). Galactic Recycling: The HI Ring Around NGC 1533. The IGM/Galaxy Connection: the Distribution of Baryons at z=0, ASSL Conference Proceedings. 281. Dordrecht: Kluwer Academic Publishers. стр. 223. ISBN 1-4020-1289-6.
  4. „Lenticular Galaxy (NGC 2859)“. Calvin College. Архивирано од изворникот на 2018-01-07. Посетено на July 28, 2013.
  5. „Hubble Gazes on One Ring to Rule Them All“. NASA. March 15, 2013. Посетено на July 28, 2013.
  6. 6,0 6,1 6,2 Appleton, P. N.; Struck-Marcell, Curtis (1996). „Collisional Ring Galaxies“. Fundamentals of Cosmic Physics. 16: 111–220. Bibcode:1996FCPh...16..111A. Посетено на July 29, 2013.
  7. „UGC 1775“. SIMBAD. Центар за астрономски податоци во Стразбур. Посетено на July 29, 2013. (англиски)