Разлика помеѓу преработките на „Ѓирокастро (округ)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 184 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
[[File:AlbaniaGjirokaster.png|right|Map showing Gjirokastër within Albania]]
 
'''Округот Ѓирокастро''' ([[Албанскиалбански]]:District of''Rrhethi i GjirokastërGjirokastrës'') е еден од 36-те окрузи во Албанија. ИмаОкругот има популацијанаселение од 56,720 жители<ref>{{cite web|url=http://www.instat.gov.al/graphics/doc/tabelat/Treguesit%20Sociale/Popullsia/POP%202009/t2.xls|title=POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010|publisher=Albanian Institute of Statistics|accessdate=2010-09-09}}</ref> (2010), и површина од 1,137 км². СеОкругот се наоѓа во јужниот дел на Албанија, со главен град Ѓирокастро. Заедно со окрузите Пермет и Тепелене, ја формираат областа Ѓирокастро.
 
== Населени места==
Во округот Ѓирокастро се наоѓаат следните градовинаселени места:
 
*[[Антигона (Албанија)|Антигона]]
*[[Антигоне]]
*[[ЧепоЦепо]]
*[[Дропул и ПоштемПоштам]]
*[[Дропул и СипермСипарм]]
*[[Ѓирокастро]]
*[[Лазарат]]
*[[ЛибховеЛибхова]]
*[[ЛунксериЛунџари]]
*[[Одрие]]
*[[ПичарПицар]]
*[[Погон (Албанија)|Пицар]]
*[[Ќендр Либохово]]
*[[Ќендер Либохове]]
*[[Загори]]
 
Села во округот Ѓирокастро:
 
{|
|valign="top"|
* [[Андон ПочиПоци]]
* [[Асим Зенел]]
* [[Буларат]]
* [[ЧепосЦепос]]
* [[ДервичанДервичане]]
* [[Еринд]]
* [[Фраштан]]
* [[ФушеФуша-БардеБарда]]
* [[Ѓерхот]]
* [[Голем (Ѓирокастро)]]
|width="33"|&nbsp;
|valign="top"|
* [[ГоранксиГоранѕи]]
* [[ЏергучатЈергуцат]]
* [[КакавијеКакавија]]
* [[Колоње (Ѓирокастро)]]
* [[Кордиќ]]
* [[Крионер]]
* [[Лазарат]]
* [[Лабова е ЖапешЖапас]]
* [[Лабова е Криќит]]
* [[ЛибоховаЛибохово]]
* [[МашкулореМашкулора]]
|width="33"|&nbsp;
|valign="top"|
* [[Ниван]]
* [[ПалокастерПалокастро]]
* [[ПичарПицар]]
* [[ПоличанПоличане, Ѓирокастро]]
* [[Пронѓи]]
* [[ВаларејВаларе]]
* [[Врисера]]
* [[Жеј]]
==Наводи==
{{Reflist}}
 
{{Албанија-никулец}}
 
{{Окрузи во Албанија}}

Прегледник